Označenia pôvodu výrobkov a zemepisné označenia výrobkov

Dokumenty a formuláre

Verejné vyhlášky

Boj proti falšovaniu a autorskému pirátstvu

Aktuality

Podujatia

Dotazník spokojnosti

Kontakt

Za 11 dní sa zaistil jeden milión falšovaných výrobkov určených na distribúciu a spotrebu v Európe

EUIPO zverejnil začiatkom mája 2024 štúdiu zameranú na boj proti pašovaniu falšovaného tovaru na vonkajších hraniciach Európskej únie vrátane námorných hraníc. Analytická štúdia vychádza z výsledkov operácie s názvom JAD (z anglického „a Joint Action Day“ – spoločný akčný deň) PIRATES I, ktorú koordinovala agentúra Frontex v rámci projektu EMPACT, t. j. Európska multidisciplinárna platforma proti hrozbám trestného činu. Napriek jej krátkodobosti, trvala len 11 dní, operácia priniesla šokujúce zistenia.

Počas jedenástich dní sa odhalil a zaistil viac ako jeden milión falšovaných výrobkov určených na distribúciu a spotrebu v Európe. Medzi zaistenými falšovanými výrobkami boli elektronické zariadenia, textil, obuv, kozmetické výrobky, hračky, automobilové a náhradné diely, elektrické bicykle a i. Zadržaných bolo viacero nebezpečných tovarov vrátane liekov, omamných látok, tabakových výrobkov a falošných peňazí. Okrem falšovaných výrobkov boli zaistené aj mnohé obaly, etikety a neoznačené výrobky, z čoho vyplýva, že tento druh tovarov sa prepravuje oddelene a etikety na výrobky sa lepia až na miestach určenia, čo výrazne komplikuje identifikovanie pôvodu daných tovarov.

Zo štúdie tiež vyplýva, že falšovaný tovar pochádzal najmä z Číny a Turecka, pričom balkánska trasa sa stala významným spôsobom dopravy na dovoz falšovaného a pašovaného tovaru na trh EÚ.

Počas operácie bola zlikvidovaná aj ilegálna továreň na výrobu značkového oblečenia v Taliansku, ktorá zamestnávala nelegálnych migrantov. Pracovníkom v továrni boli zhabané doklady totožnosti, čo je charakteristické pri vykorisťovaní nelegálnych migrantov. Nelegálna migrácia je jedným z fenoménov, ktoré sa na hranici medzi Bulharskom a Tureckom podarilo identifikovať. Počas jedenástich dní bolo hlásených 143 nelegálnych prekročení hraníc cez balkánsku trasu.


Zo štúdie vyplýva, že operácia JAD PIRATES I poskytla obraz (okrem nelegálnej migrácie) aj o širokej škále tovarov, ktoré sa do Európskej únie dostávajú cez vonkajšie hranice. Tiež poskytla obraz o činnosti zločineckých organizácií, ktoré sa rýchlo prispôsobujú dopytu spotrebiteľov a zároveň sú schopné zvyšovať kvalitu falšovaného tovaru tak, aby bol pre kupujúcich čoraz viac atraktívnejším a od originálnych produktov ťažšie rozlíšiteľným.

Viac informácií je dostupných na webovej stránke EUIPO.
Zdroj: EUIPO 2024