Označenia pôvodu výrobkov a zemepisné označenia výrobkov

Dokumenty a formuláre

Verejné vyhlášky

Boj proti falšovaniu a autorskému pirátstvu

Aktuality

Podujatia

Dotazník spokojnosti

Kontakt

Európa vedie v inováciách vodohospodárskych technológií

Podľa správy Európskeho patentového úradu (EPO) predstavujú európske vynálezy 40 % vynálezov v oblasti technológií súvisiacich s vodou. Nasleduje USA (23 %) a Japonsko (12 %).

Podľa štúdie, ktorú dnes zverejnil Európsky patentový úrad (EPO), má Európa celosvetovo vedúce postavenie vo vývoji nových technológií v sektore vodného hospodárstva. V správe, ktorá sa zaoberá medzinárodnými patentovými rodinami (IPF) , sa zistilo, že spoločnosti, výskumníci a vynálezcovia z 39 členských štátov EPO tvorili 40 % všetkých IPF vo vodohospodárskych technológiách v rokoch 1992-2021. Európski vynálezcovia vedú vo všetkých hlavných oblastiach vodohospodárskych technológií, od zberu pitnej vody, efektívneho využívania vody, až po čistenie odpadových vôd a ochranu pred povodňami.

Podľa OSN nemalo v roku 2022 prístup k bezpečne spravovanej pitnej vode až 2,2 miliardy ľudí a 3,5 miliardám chýbali bezpečné hygienické vodné služby. Suchá a záplavy navyše každoročne spôsobujú veľké množstvo úmrtí a miliardové ekonomické straty.

„Voda je jedným z našich najvzácnejších zdrojov,“ povedal prezident EPO António Campinos. „Vzhľadom na hrozby, ktoré predstavuje zmena klímy, inovácie potrebuje v nasledujúcich desaťročiach rásť ešte rýchlejšie – v zásobovaní vodou aj v ochrane pred nebezpečenstvami súvisiacimi s vodou . Naša nová štúdia a nástroje poskytujú tvorcom politík a verejnosti vysokokvalitné údaje a analýzy prostredia vodných technológií a podporujú vynálezcov pri vývoji inovatívnych riešení, ktoré spĺňajú naše výzvy v oblasti vody."

Podľa štúdie bolo v rokoch 1992 až 2021 celosvetovo podaných viac ako 22 000 IPF v oblasti technológií súvisiacich s vodou. Najväčšou oblasťou pre vynálezy je úprava vody, ktorá tvorí asi 60 % všetkých IPF. Najrýchlejšie sa rozvíjajúcou oblasťou v posledných rokoch je efektívna úprava vody a najmä automatizácia a riadenie čistiacej prevádzky. Európa má silný náskok vo vynálezoch v rámci vodohospodárskych technológií, za ňou nasledujú USA (s 23 % všetkých IPF súvisiacich s vodou), Japonsko (12 %), Čína (6 %) a Kórejská republika (5 %). Vedúce európske krajiny sú Nemecko (12 %), Francúzsko (5 %), Spojené kráľovstvo (4 %), Holandsko (3 %) a Taliansko (3 %).

Dominujú veľké spoločnosti, ale inovácie univerzít sú na vzostupe

Hlavnými prihlasovateľmi patentov v oblasti vodohospodárskych technológií sú Veolia (Francúzsko), Xylem (USA) a Kurita (Japonsko). Podiel univerzít a verejných výskumných organizácií však výrazne vzrástol, z menej ako 5 % všetkých IPF súvisiacich s vodou v 90. rokoch na 14 % v období 2017-2021. Najlepšie univerzity a výskumné ústavy sú Čínska akadémia vied, Univerzita Nanjing (Čína) a CNRS (Francúzsko).

Zlepšenie prístupu k informáciám o vodohospodárskych technológiách

V spolupráci s národnými patentovými úradmi v celej Európe EPO vyvinul aj novú technologickú platformu pre inováciu vody. Bezplatná platforma umožňuje vedcom, vládam a firmám ľahšie sa orientovať v jeho online patentovej databáze, obsahujúcej viac ako 150 miliónov dokumentov, a tak nájsť informácie o najnovších pokrokoch v sektore vodného hospodárstva. Okrem toho, EPO aktualizoval svoj bezplatný Deep Tech Finder s cieľom pomôcť investorom a potenciálnym partnerom spojiť sa s viac ako 100 startupmi s európskymi patentovými prihláškami na vynálezy súvisiace s vodou z celej Európy.

Prečítajte si celú správu kliknutím na tento odkaz.