EUIPO: Európania stále sledujú nelegálny obsah online až 10-krát mesačne
Digitálne pirátstvo v Európskej únii ostáva alarmujúco vysoké – priemerný Európan pristupuje k nelegálnemu obsahu až 10-krát za mesiac. Najnovšia štúdia Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) ukazuje, že až polovica týchto prístupov pripadá na televízny obsah.
Rastie aj popularita nelegálnych streamovacích služieb, pričom návštevy pirátskych IPTV webstránok vzrástli v roku 2023 o 10 %. Štúdia taktiež odhaľuje, že približne 1 % internetových užívateľov v EÚ si za posledné dva roky predplatilo nelegálne IPTV služby.
Digitálna krajina plná rizík
João Negrão, výkonný riaditeľ EUIPO, upozorňuje na to, že základnými príčinami pirátstva sú nedostatočný prístup k cenovo dostupnému legálnemu obsahu a nízka verejná informovanosť o dôsledkoch tohto správania.
Napriek tomu, že sa celková úroveň pirátstva v sledovanom období nezvýšila, medzi obsahovými kategóriami existujú významné rozdiely. Kým pirátstvo publikácií mierne pokleslo, záujem o nelegálnu hudbu a softvér stúpa. Zároveň filmová a televízna produkcia naďalej dominujú medzi nelegálnym obsahom, pričom pirátstvo filmov a živých športových prenosov klesá pomalším tempom.
Sociálne faktory a technológie v centre pozornosti
Štúdia zdôrazňuje, že ekonomické a sociálne faktory, ako sú príjmové nerovnosti a nezamestnanosť mladých, zohrávajú kľúčovú úlohu pri náraste pirátstva. Výrazným trendom je tiež presun užívateľov na mobilné zariadenia, ktoré sú čoraz častejšie využívané na prístup k nelegálnemu obsahu.
EUIPO a Európska komisia spolupracujú na boji proti digitálnemu pirátstvu prostredníctvom technológií, legislatívy a osvety. Jedným z nástrojov je platforma Agorateka, ktorá pomáha spotrebiteľom nájsť legálne zdroje digitálneho obsahu.
Ďalšie informácie a kompletnú štúdiu nájdete na oficiálnej stránke EUIPO.