Preskočiť na hlavný obsah

EUIPO a OECD: Nová štúdia odhaľuje zneužívanie infraštruktúry na pašovanie falzifikátov

Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) v spolupráci s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zverejnil novú štúdiu s názvom Skúmanie výziev nelegálneho obchodu v rámci iniciatívy Novej hodvábnej cesty. Štúdia skúma, ako môže rozsiahla čínska infraštruktúrna iniciatíva (známa v anglickom jazyku ako Belt and Road Initiative) prispievať k šíreniu falšovaného tovaru na globálnej úrovni. Hoci táto iniciatíva zlepšuje konektivitu a podporuje medzinárodný obchod, zároveň vytvára nové možnosti na nelegálne aktivity, najmä na pašovanie falzifikátov.

Hlavné zistenia štúdie

  • Nárast falzifikátov: Od roku 2015 sa na hraniciach Európskej únie výrazne zvýšil počet zachytených falzifikátov prichádzajúcich z Číny. Nárast súvisí s presunom pašovaných tovarov z veľkých kontajnerových zásielok na menšie balíky, doručované poštou či kuriérskymi službami, ktoré sa ťažšie monitorujú.
  • Zložitejšie trasy: Pašeráci čoraz viac využívajú zložitejšie trasy a nové logistické uzly, ktoré vznikajú v rámci novej infraštruktúry. Štatistická analýza ukazuje pozitívnu koreláciu medzi úrovňou investícií do Novej hodvábnej cesty v krajine a vývozom falzifikátov z tejto krajiny.
  • Voľné obchodné zóny: Voľné obchodné zóny sa v niektorých krajinách stávajú zraniteľnými pre pašovanie a pranie špinavých peňazí. Tieto oblasti často nemajú dostatočný dohľad, čo umožňuje nelegálnym obchodníkom ľahšie obchádzať pravidlá a zákony.

Na základe týchto zistení štúdia odporúča zintenzívniť medzinárodnú colnú spoluprácu, zamerať sa na dôslednejšie monitorovanie menších zásielok, zvýšiť transparentnosť zahraničných investícií a sprísniť kontrolu v logistických zónach. Cieľom je zabrániť tomu, aby sa ambiciózna infraštruktúrna vízia Novej hodvábnej cesty stala nástrojom na legalizáciu nelegálneho tovaru.

Viac informácií a celá štúdia je dostupná na webovej stránke EUIPO.

Zdroj: EUIPO Observatory 2025