Označenia pôvodu výrobkov a zemepisné označenia výrobkov

Dokumenty a formuláre

Verejné vyhlášky

Boj proti falšovaniu a autorskému pirátstvu

Aktuality

Podujatia

Kontakt

POZOR NA PODVODNÉ MAILY!

Chceme upozorniť na sériu nedávnych podvodných emailov, ktoré Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) nahlásili používatelia IP systému.

Tieto e-maily pochádzajú zo schránky používajúcej doménu www.euipo-automail.eu, www.euipo-cert.eu alebo www.euipo-tm.eu. Údajne pochádzajú od zástupcu výkonného riaditeľa úradu a požadujú prevod údajného registračného poplatku na účet v zahraničnej banke, ktorý nie je vo vlastníctve úradu. Pripojené je k nim aj falošné registračné osvedčenie, ktoré napodobňuje názov, skratku a logo úradu, ktoré sú chránené ako ochranné známky EÚ, a obsahuje falošný podpis zástupcu výkonného riaditeľa.

Všetky tieto e-maily sú adresované používateľom, ktorí nedávno podali prihlášky ochranných známok na národných úradoch duševného vlastníctva. Doteraz dostali informácie z Česka, Španielska, Portugalska a Rumunska. Vzor falošného e-mailu a falošného osvedčenia o registrácii nájdete uverejnený na webovej stránke EUIPO.

Tieto prípady vzbudili ich pozornosť najmä preto, že príslušné kontaktné e-mailové adresy používateľov nie sú prístupné prostredníctvom aplikácie TMView, ale podvodník ich mohol získať z iných otvorených zdrojov na internete. To dokazuje, že prostredie a metódy podvodov sa rýchlo vyvíjajú a vyžadujú si ďalšie úsilie celej IP komunity, aby sa zvýšila účinnosť v boji proti tejto trestnej činnosti.

EUIPO v tejto súvislosti podniklo viacero opatrení. 

V prípade, že ste obdržali podobný email, môžete sa priamo obrátiť na špecializovaný tím EUIPO: PROTECT@euipo.europa.eu.

Príklady podvodných faktúr sú k dispozícii aj na webovej stránke ÚPV SR.